Donošenjem prvog Zakona o energetici 2004. godine započet je proces reformi energetskog sektora sa ciljem obezbeđenja preduslova za razvoj i efikasniji rad svih subjekata koji obavljaju energetske delatnosti prema tržišnim principima poslovanja, kao i usaglašavanje Zakona o energetici sa propisima Evropske unije.
Nastavljena je reforma energetskog sektora i u potpunosti je implementiran drugi paket propisa EU i započeta implementacija trećeg paketa donošenjem Zakona o energetici 2011. godine („Službeni glasnik RS”, br. 57/11, 93/12 i 124/12).
Donošenjem Zakona o energetici ("Službeni glasnik RS", br. 145/2014) Republika Srbija preuzela je odredbe trećeg energetskog paketa, čime je stvorila uslove za:
-
sigurno, kvalitetno i pouzdano snabdevanje električnom energijom i prirodnim gasom,
-
uravnoteženi razvoj sektora u cilju obezbeđivanja potrebnih količina energije za zadovoljavanje potreba kupaca energije,
-
podsticanje konkurentnosti na tržištu na načelima nediskriminacije,
-
efektivan nadzor tržišnih delatnosti i prirodnih monopola (prenos, distribucija) kroz proširenje ovlašćenja nezavisnog regulatornog tela (Agencije za energetiku) i jačanje njegove funkcionalne i finansijske nezavisnosti,
-
razvoj energetske infrastrukture i uvođenje savremenih tehnologija i stvaranja transparentnih, atraktivnih i stabilnih uslova za ulaganja u izgradnju, rekonstrukciju i modernizaciju energetskih objekata,
-
zaštitu kupaca i
-
korišćenje obnovljivih izvora energije.
Međutim, pojam efikasnog korišćenja energije nije definisan Zakonom o energetici, kao ni drugim zakonom ili podzakonskim aktom u Republici Srbiji. To nametnulo potrebu da se donese Zakon o efikasnom korišćenju energije („Službeni glasnik RS“, broj 25/2013), po prvi put, definiše i pravno razdvoja pojmove efikasnog korišćenja energije, energetske efikasnosti i njenog povećanja.
Donošenjem
Zakona o energetskoj efikasnosti („Službeni glasnik RS“, broj 25/2013) propisani su zahtevi u pogledu potrošnje energije, uveden je princip organizovanog upravljanja energijom (energetski menadžment); stvorili su se zakonski uslovi za primenu direktiva EU u pogledu energetske efikasnosti, omogućeno je uvođenje finansijskih i drugih podsticajnih mera za povećanje energetske efikasnosti i formiran je Budžetski Fond za unapređenje energetske efikasnosti.
Pravna regulativa u oblasti energetske efikasnosti koja odnosi samo na energetska svojstva objekata uređena je Zakon o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", br. 72/2009, 81/2009 - ispr., 64/2010 – odluka US, 24/2011, 121/2012, 42/2013 - odluka US, 50/2013 - odluka US, 98/2013 - odluka US, 132/2014 i 145/2014). Na osnovu ovog zakona doneti su podzakonski akti koje se odnose na energetska svojstva objekata
Zakoni
Uredbe
Pravilnici
-
Pravilnik o energetskoj dozvoli ("Službeni glasnik RS", br. 15/2015) na engleskom jeziku – The rulebook on energy permits (Official Gazette of the RS”, No. 15/2015)
-
Pravilnici koji se odnose na Sistem energetskog menadžmenta
Pravilnici koji se odnose na označavanje energetske efikasnosti proizvoda koji utiču na potrošnju energije
Pravilnik o označavanju energetske efikasnosti mašina za pranje sudova u domaćinstvu („Službeni glasnik RS“, broj 24/2014)
Pravilnik o označavanju energetske efikasnosti uređaja za klimatizaciju („Službeni glasnik RS“, broj 24/2014)
Pravilnici koje se odnose na energetska svojstva objekata
Pravila o radu prenosnog sistema
Pravila o radu distributivnog sistema